Logo VUCKE
MENU

Úvod > Aktuality > Exkurzia v Budapešti

Exkurzia v Budapešti
4.- 6. december 2018


Bol 4. december, keď sme sa ocitli v autobuse. Dobrotiví vedúci tejto akcie skontrolovali, či je všetko tak, ako má byť. Keď tak bolo, nič nám nestálo v ceste a vyrazili sme do Paríža východnej Európy.

Budapešť - pýcha Maďarska, 1,7 milióna ľudí, sídlo mnohých pamätihodností. Cesta tam bola veru nekonečná, preto sa žiaci v autobuse uchýlili k hudbe, spevu a k podobným aktivitám. Zaslúžili by si ocenenie za svoj výkon. Ako iste vieme, všetko sa raz skončí, a tak sa skončila aj táto cesta. Prišli sme do Budapešti plní očakávania. Prvá zastávka - sľúbené Tropicarium, v ktorom sme videli zaujímavé živočíchy. Počnúc žralokmi, rajami, rôznymi druhmi koralov, končiac exotickými druhmi plazov, pavúkov a malými opičkami. Po tejto akcii nás čakalo občerstvenie v príjemnej inštitúcii špecializovanej na ponúkanie jedál a iných pochutín. Potom sme pokračovali v ceste. Blúdili sme spletitými ulicami Budapešti až sme došli na najkrajšiu vyhliadku na mesto - Citadellu. Mali sme fantastický výhľad na nočnú Budapešť osvetlenú tými najrôznejšími svetlami, pre ktoré je tak slávna. Hviezdy a noc prebrali kontrolu. Vyčerpaní sme prišli do hotela a plní očakávania sme obdivovali krásy tohto nádherného miesta. Čakali sme niečo horšie, ale mramor a cit, s akým bola táto budova postavená, našim očiam ulahodila.

Druhý deň. Raňajky boli fantastické, hlavne keď máte kreativitu a viete, čo s čím môžete kombinovať. Po čase sme vstúpili na rušnú Ištvániho ulicu. Kráčali sme pešo pár dlhých chvíľ, ale dočkali sme sa našej spásy - autobusu. S nadšením sme nastúpili a so zatajeným dychom sme čakali, čo ďalej. Cestou k cieľu sme vyzdvihli pani sprievodkyňu, ktorá nás mala sprevádzať tento deň. Vystúpili sme pri Rybárskej bašte, starými uličkami sme prešli k Budínskemu hradu a pritom sme s napätím počúvali povesti ale aj fakty z histórie. Dozvedeli sme sa aj veľa zaujímavostí, napríklad, že si Freddie Mercury chcel kúpiť maďarský Parlament, ako vznikol Reťazový most. Navštívili sme Baziliku sv. Štefana, Námestie hrdinov, Svätoštefánsku pravicu a mnoho ďalších pamätihodností. Program so sprievodkyňou sa v neskorých poobedňajších hodinách skončil, a tak prišli na rad vianočné trhy. Ulice plné ľudí, vône kadejakých vianočných nápojov a pochutín, k tomu ešte vianočné koledy a máte atmosféru, na ktorú len tak nezabudnete. Takto sa skončil druhý deň. Tretí deň sme ešte pozreli, čo sme nestihli v predchádzajúci deň a na veľkú radosť nákupov chtivých sme absolvovali aj nákupné centrum. Plní zážitkov sme odchádzali domov. Budapešť nám navždy zostane zapísaná v srdciach a pamäti.

Patrik Borko, VI. O