Logo VUCKE
MENU

Úvod > Aktuality > Európsky týždeň programovania na gymnáziu

Európsky týždeň programovania na gymnáziu


V treťom októbrovom týždni sa Gymnázium, Ľ. Štúra 26 v Michalovciach zapojilo do akcie CodeWeek – Európskeho týždňa programovania. Je to nezávislá iniciatíva, ktorej cieľom je priblížiť každému záujemcovi programovanie a digitálnu gramotnosť zábavnou a pútavou formou. Učitelia informatiky pripravili pre žiakov aktivity, ktoré im mali ukázať, že aj programovanie môže byť zábava..

V utorok 16. októbra sa 9 žiakov zúčastnilo školského kola súťaže Zenit v programovaní. Počas štyroch hodín si trápili mozgové závity nad neľahkými úlohami.

V stredu až piatok si žiaci osemročného gymnázia na hodinách informatiky vyskúšali naprogramovať LEGO robota tak, aby sa pohyboval samostatne podľa určitých podmienok. Niektorí popustili uzdu kreativite a naprogramovali aj krátku melódiu, ktorú robot zahral po splnení úlohy. Roboty sa nesprávali hneď na prvýkrát podľa predstáv ich programátorov a programy žiaci niekoľkokrát upravovali a skúšali. Hodiny s robotmi boli plné nasadenia, pracovného ruchu a dobrej nálady.

V piatok 19. októbra sa v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach uskutočnila bloková výučba zameraná na strojové učenie. RNDr. Viliam Kačala žiakom priblížil vývoj umelej inteligencie, princípy fungovania neurónových sietí a vysvetlil, ako sa počítače učia. V druhej časti sa venovali vytváraniu programu pre jednoduchú neurónovú sieť a ukážke toho, ako sa sieť naučí riešiť jednoduchú logickú funkciu. V závere lektor ukázal ešte jeden príklad: neurónka sa naučila rozpoznať, či je na fotografii pes alebo mačka.

Sme radi, že aj naša škola sa objavila na mape programátorských podujatí. Veríme, že aj aktivity uskutočnené v tomto týždni budú žiakov motivovať k ďalšiemu štúdiu IT.

Ing. Brigita Hrešková, Mgr. Slávka Kocúreková