Logo VUCKE
MENU

Úvod > Aktuality > Úžasný Petrohrad

Úžasný Petrohrad


V dňoch 16. až 21. apríla 2018 sme sa zúčastnili exkurzie do Petrohradu. Cestovali sme autobusom. Po dlhej ceste cez Poľsko a Litvu sme večer došli do hlavného mesta Lotyšska - Rigy, kde sme prespali v hoteli. Na ďalší deň sme cestovali cez Estónsko do Ruska. Estónsko-ruskú hranicu sme prekročili v meste Narva, ktoré vstúpilo do histórie slávnou bitkou. Do Petrohradu sme vchádzali po obrovskom moste, celé mesto bolo nádherne osvetlené.

Ďalší deň sme mali autobusovú exkurziu po meste. Bolo to niečo úžasné, všetky tie historické budovy a pamätihodnosti boli pozoruhodné. Budova Admirality vďaka charakteristickému zlatému špicu je považovaná za centrum historickej časti mesta. Z tohto bodu sa tiahnu 3 hlavné ulice ako trojzubec Neptúna. Jednou z nich je Nevskyj prospekt – ulica drahých obchodov, reštaurácii, hotelov, ako aj mnohých kostolov rôzneho vierovyznania. Najzaujímavejšie sú Kazanská katedrála a malebný Chrám Kristovho vzkriesenia, taktiež nazývaný Spasiteľ na krvi. Druhý názov chrám získal v roku 1881, keď tam na cára Alexandra II. spáchali atentát, po ktorom zomrel. Odtiaľ sme išli na Palácové námestie.

Po prehliadke mesta sme išli do Ermitáže. V momente, keď sme vstúpili dnu, sme boli všetci ohúrení. Nevedeli sme, ktorým smerom sa pozerať. Všetky miestnosti boli veľmi honosné. Každá miestnosť bola niečím výnimočná. Ermitáž je jedno z najstarších a najväčších múzeí na svete. Sprievodkyňa nám povedala, že návšteva Petrohradu bez návštevy Ermitáže, to ako keby sme mesto ani nenavštívili. Expozícia múzea sa nachádza v 5 budovách a takmer 300 miestnostiach. Tri milióny exponátov robia z Ermitáže „Mekku“ všetkých milovníkov umenia. Pokiaľ by ste chceli každému exponátu venovať minútu, strávili by ste v útrobách Ermitáže bez prestávky šesť rokov. Vystaviť všetky exponáty naraz je nemožné - drvivá väčšina z nich preto odpočíva v ohromných depozitároch a na denné svetlo sa pozrie len pri výstavách. I tak sa však vyplatí Ermitáž navštíviť.

Popoludní sme navštívili Jusupov palác. Rodina Jusupových bola jednou z najbohatších v Rusku. Jusupov a jeho manželka nenávideli samozvaného „liečiteľa“ a šarlatána Rasputina, ktorý sa popri liečbe hemofílie následníka trónu Alexeja votrel do priazne cárovej rodiny. Cár a hlavne cárovná verili jeho Bohom daným nadprirodzeným schopnostiam. Keď sa začal exponovať aj v politike, mnohí v tom videli budúcu záhubu Ruska. Jusupov pozval mnícha Rasputina do svojho paláca. Ponúkli ho otrávenými zákuskami a vínom. Cyankáli neúčinkovalo pre cukor v zákuskoch. Potom strelili Rasputina do srdca. Po hodine sa vrátili a zistili, že šarlatán ešte žije. Ten ich aj napadol a podarilo sa mu ujsť na dvor. Tam ho zastrelili. Telo potom hodili do Nevy. Pitva neskôr ukázala, že v čase, keď ho hodili do rieky, ešte žil, lebo mal v pľúcach vodu. Najúžasnejším zážitkom v Jusupovom paláci bolo krátke vystúpenie ich súboru, ktorý sa predstavil tradičným ruským folklórom. Večer sme mali možnosť ochutnať tradičnú ruskú večeru a vypočuť si ruské piesne.

Vo štvrtok sme navštívili Carskoje Selo, Petrodvorec a Chrám svätého Izáka. Carskoje Selo sa nachádza 25 km južne od Petrohradu a považujú ho za akési predmestie, ktoré zohralo v ruskom umení dôležitú úlohu, keďže jeho história je úzko spätá so slávnym ruským básnikom A. S. Puškinom. Dokonca isté obdobie sa volalo po veľkom básnikovi. Palác považujú za perlu ruskej barokovej architektúry. Medzi najznámejšie miestnosti v paláci patrí Jantárová komnata, ktorú venoval imperátorovi Petrovi I. pruský kráľ Fridrich Wilhelm I. Počas nemeckej okupácie ju nacistické vojská demontovali a odviezli do nemeckého Königsbergu. Odvtedy sa o nej nič nevie. V roku 2003 bola vystavená verná kópia Jantárovej komnaty, ktorú sme mohli obdivovať i my.

Petrodvorec bol letným sídlom Petra Veľkého. Celý palác bol vybudovaný ako symbol víťazstva Ruska nad Švédmi. Prešiel niekoľkými prestavbami, lebo sa prispôsoboval módnym trendom a vkusu panovníkov. Stovky fontán, dekorácií, zlatých detailov vo všetkých sálach a parkoch nás aj tam oslnili.

Chrám svätého Izáka a Senátne námestie sme tiež neobišli. Chrám je jedným z najväčších a najkrajších pravoslávnych chrámov. Z jeho kupoly sa otvárajú fantastické výhľady nielen na Senátne námestie a Námestie sv. Izáka, ale aj na mesto naokolo. Interiér chrámu je fascinujúci a možno ho porovnať s interiérmi najväčších chrámov sveta. Neďaleko na Senátnom námestí stojí jazdecká socha Petra Veľkého, jeden z najznámejších symbolov mesta na Neve.

Tá všetka krása sa nedá opísať slovami. Určite by sme tam všetci aspoň ešte na jeden týždeň ostali. Táto exkurzia naozaj stála za to. Petrohrad je očarujúce mesto a dýcha svojskou atmosférou cez deň aj v noci. Čisté ulice, rozľahlé parky, história za každým rohom, všade milí a ochotní ľudia. Benátky severu odporúčame navštíviť každému.