Logo VUCKE
MENU

Úvod > Aktuality > Muzikál Nikola Šuhaj

Muzikál Nikola Šuhaj


Dňa 28.9.2018 sa študenti vyšších ročníkov našej školy zúčastnili na divadelnom predstavení v Divadle Jonáša Záborského v Prešove. Muzikál s názvom Nikola Šuhaj prezentuje životy a osudy ľudí z Podkarpatskej Rusi na začiatku 20. storočia. Celý muzikál nám priblížil zvyky a tradície rusínskej a ukrajinskej kultúry.

Dej sa odohrával v malej dedinke Koločava, v rodisku Nikolu Šuhaja. Autenticko-realistický dej muzikálu je doplňovaný magickými zložkami ako napríklad výstupy bosorky, ktorá nám neustále pripomínala kúzlo ochraňujúce hlavného hrdinu pred guľkou. Počas celého deja sa žandári, kvôli dezertovaniu, snažili dolapiť Nikolu, no márne. Nikola sa ukrýval v Poloninách, kde ho chodievali navštevovať súrodenci aj jeho láska Eržika. Hoci bol Nikola chránený pred guľkami, nič ho neuchránilo pred zradou, ktorú spôsobila jeho manželka. Podviedla ho so žandárom, ktorého smrť neminula. Neskôr žandári vyhlásili odmenu tomu, kto nájde a udá Nikolu. A tak v jeho živote prišla druhá a zároveň posledná zrada. Jeho traja kamaráti, zbojníci, Nikolu a jeho brata vo vidine peňazí prepadli a zabili. Nášho hlavného hrdinu zrada nepripravila iba o lásku, ale aj o život.

V predstavení účinkujú talentovaní herci, speváci a tanečníci, ktorých vystúpenia sú v tomto spracovaní nenahraditeľné. Režisér muzikálu, Michal Náhlik, si dal záležať na kvalitnom prevedení. Skutočný príbeh o zbojníkovi zo Zakarpatskej oblasti nám vyrazil dych a netrpezlivo sme očakávali každú novú scénu. Tanečné kreácie a silné hlasy spevákov nám spôsobili husiu kožu po celom tele a zanechali zážitok na celý život.

M. Dacejová, A. Valkovičová
IV. A