Logo VUCKE
Logo Mesto športu
Aktuálna informácia! Na štvorročné štúdium prijímame 60 žiakov.
MENU

Úvod > Aktuality > Ruský deň alebo „Vstreča s Rossijej“

Ruský deň alebo „Vstreča s Rossijej“


Ruština patrí do skupiny indoeurópskych jazykov, medzi tzv. slovanské jazyky, presnejšie medzi východoslovanské jazyky. Súčasný ruský spisovný jazyk sa utváral od 18.storočia a je najpoužívanejším slovanským jazykom. Ruština je 7. najrozšírenejší jazyk na svete, hovorí ňou vyše 250 miliónov ľudí. Ruština patrí medzi oficiálne jazyky v OSN i viacerých ďalších svetových organizáciách.

Ruský jazyk sa na našej škole učí už niekoľko rokov, mnohí žiaci si ho zvolili ako svoj druhý jazyk. Každoročne sa v rámci vyučovania ruského jazyka zapájame i do súťaží a olympiády v ruskom jazyku.

Dňa 20. marca 2019 sa ruštinári stretli na akcii „Ruský deň“, ktorú pripravili učitelia ruského jazyka a vybraní žiaci. Celým programom sprevádzali Žofia Hrindová a Olívia Baková z II.C.

Po úvodnom príhovore pani riaditeľky sa predstavili žiačky, ktoré úspešne reprezentovali školu v prednese poézie a prózy a v speve „Ruské slovo“. Daniela Janošová (IV.D), Zuzana Kropáčová (IV.O) a Darya Stepanova (II.B) obsadili v krajskom kole súťaže 1. miesto a postúpili do celoslovenského kola, Marína Lukačeňová (I.O) bola tretia. Uspávanku z filmu Dračia nevesta zaspievala Aneta Faťolová (V.O) v hudobnom doprovode Viktórie Walterovej (III.A) a Simony Borkovej (II.C).

Súčasťou programu boli nádherné ruské piesne, prezentácia o Sankt-Peterburgu, ktorý sme navštívili a tiež netradičné spracovanie rozprávky o repe v podaní žiakov IV.O. Poslednou časťou akcie bolo zoznámenie sa s ruskou (i slovenskou) gastronómiou. Žiaci doniesli a potom ochutnali typicky ruské jedlá - pirôžky, palacinky, boršč, peľmeni a rôzne iné sladkosti.

„Большое спасибо“ – veľké ďakujem patrí všetkým, ktorí sa zhostili prípravy a realizácie tohto dňa na výbornú alebo akoby Rusi povedali na „пятёрку“.